reklama

Zaneprázdnený Život

Život je to, čo sa vám stane, zatiaľ čo ste zaujatý úplne inými plánmi. - John Lennon -Ako sa máš? -Som taký zaneprázdnený, nič nestíham.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Zaneprázdnená Spoločnosť
Zaneprázdnená Spoločnosť (zdroj: Skitterphoto.com)

Prečo často hovoríme, že sme zaneprázdnení?

Dáva nám to dobrý pocit. Sme presvedčení, že sme potrební, že naše zručnosti sú žiadané a cítime sa úspešní. Vyvoláva to umelé potvrdenie dôležitosti nášho života. Je to existenciálne uistenie sa, že máme "život".

Keď niekto poukáže na našu zaneprázdnenosť, cítime sa dotknutí. Máme sny, ktoré naháňame, zvýšenie platu, ktoré chceme dosiahnuť, dlhy čakajúce na splatenie, ciele, ktoré treba splniť.

Sme ovplyvnení emóciami iných ľudí. Ak je náš spolupracovník zaneprázdnený, automaticky sa začneme cítiť rovnako. Je to nákazlivé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslíme si, že úspech znamená vmestiť viac úloh do jedného dňa než ostatní. Používame aplikácie na manažovanie času, nie na to aby nám uvoľnili pár minút, ale aby sme mohli pridať extra povinnosti na uspokojenie nekonečného dopytu.

Zaneprázdnenosť a Marketing. 

Je skvelý obchodný ťah, držať nás v zaneprázdnenosti, pretože sme rozptýlení. Nesústredení ľudia sa dajú ľahko využiť a sú viac manipulovaní k vyššej spotrebe. Máme tendenciu utrácať veľa peňazí na drahé veci, luxusné dovolenky alebo víkendové pobyty, pretože máme pocit, že si to zaslúžime ako odmenu za našu tvrdú prácu. "Veci" nám neprinesú šťastie v dlhšom období. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je náročné dostať sa z tejto pasce. V našej konkurenčnej spoločnosti cítime tlak a strach zo straty zamestnania. Nepoznávame našu hodnotu a plný potenciál, takže sa obmedzujeme a prijímame zaneprázdnenosť ako nevyhnutnú súčasť života.

Byť zaneprázdnený ako voľba.

Existuje možnosť, kde si zaneprázdnenosť zvolíte dobrovoľne, radi zostávate veľa hodín v práci alebo si ju prinesiete domov. Možno ste jedným z tých šťastných jedincov, ktorí milujú svoju prácu, a vidia ju ako svoj život, poslanie, záväzok.

Môžete využiť svoje silné stránky, mať kontrolu nad rozhodovaním, sledovať výsledky, na ktorých ste pracovali, a byť za ne uznaní, dostanete priamu spätnú väzbu, ktorá pomáha k ďaľšiemu rozvoju a trávite čas s odborníkmi vo vašej oblasti s rovnakým prístupom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hlavným rozdielom je, že ak sa ich spýtate, ako sa majú, neodpovedajú: "Som zaneprázdnený", nikdy sa nesťažujú na svoju zaneprázdnenosť. Vnímajú čas strávený v práci ako produktívny a porozpávajú vám o svojich úspechoch, a dokončených projektoch, na ktorých pracovali.

Akú správu posielame ľuďom okolo nás, keď hovoríme, že sme zaneprázdnení?

1. Nepracujete šikovne, ešte horšie: ste leniví.

Nechcete prísť s bystrejšími a efektívnejšími riešeniami ako robiť veci. Uprednostňujete ľahké úlohy (napríklad odpovedať na nekončiacu schránku e-mailov) namiesto toho, aby ste robili náročnejšie úlohy (ako je príprava webinára alebo tvorba videokonferencií). Ste zvádzaní falošnou ideou, že ste produktívni, keď vlastne odkladáte prácu (prokrastinujete).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Zameriate sa najprv na seba.

Hovoríte: "Mám život. Mám veľa povinností, funkcií, veci čo treba spraviť." Všetci sú zaneprázdnení, vôbec nás to nerobí špeciálnym. To je prekliatie spoločnosti, v ktorej žijeme.

3. Neviete ako povedať NIE.

Neviete robiť ťažké rozhodnutia a byť selektívni pri zadávaní úloh.
Nemôžete spracovať svoje záložky, e-maily, množstvo dát prijatých za deň, pretože všetko je príliš veľa. Úplne s vami súhlasím, máme príliš veľa stimulácií, tlaku, informácií na absorbovanie. Náš mozog je prestimulovaný a zároveň unudený.
Nikto vám nič nedlhuje. Svet sa bez vás bude ďalej otáčať.

4. Uspokojíte sa s priemernosťou.

Nemáte žiadne úspechy, na ktoré by ste boli hrdí. Sťažuje sa na zaneprázdnenosť namiesto toho, aby ste pracovali na svojich osobných projektoch. Niekedy si myslíme, že čím viac tvrdíme, akí sme zaneprázdnení, tým viac znieme že sme produktívni, ale opak je pravdou. Ak ste vedení žiadosťami a očakávaniami iných ľudí, neurobíte nič výrazné či významné. Sme presvedčení, že naše potreby nie sú dôležité, alebo nám chýba odvaha poskytnúť kroky k naplneniu našich cieľov. 

5. Nie ste otvorení novým príležitostiam.

Ak sa objaví vzrušujúci projekt, váš šéf (alebo niekto, kto má geniálny nápad) vás neosloví aby ste ho prebrali alebo sa podielali na projekte, pretože ste príliš zaneprázdnení, aby s vami rátali. 

6. Ceníte si prácu nad svojimi milovanými.

Nemáte čas pre ľudí, ktorých milujete. Nemáte rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, ktorá je jedným z kľúčov k šťastiu.
Vytvorte si priestor pre vaše vzťahy, priateľstvo, ľudí, na ktorých vám záleží. Inteligentní ľudia vedia, že kvalitné kontakty sú oveľa dôležitejšie pre úspešné podnikanie než akákoľvek marketingová stratégia.

7. Obávate sa, že niečo zmeškáte. 

Ste závislí na vašej zaneprázdnenosti, pretože máte pocit, že viete všetko. Robíte viac vecí naraz, aj keď nikde nie ste naplno prítomní a odovzdávate napoly dokončené projekty. Je to hotové, ale výsledok nie je nič špeciálne.
Uteká vám život. Nemáte čas premýšľať, spracovať, vytvárať; naháňate všetko, čo sa deje okolo vás.

Byť zaneprázdnený znamená mať skvelú príležitosť.

Aká je tá moja? Čo si želám dosiahnuť? Čo naozaj chcem dnes splniť? Ako mi táto činnosť pomôže dosiahnuť moje sny a ciele či posunúť ma bližšie k dokončenie dnešných úloh? Robil by som to, aj keby to bol môj posledný deň?

Zamerajte sa na 2-3 veci denne, ktoré sú pre vás dôležité a zmysluplné. Odmietnite činnosti, ktoré nie sú. Začínam svoj deň úlohami, ktoré ma najviac desia, pretože ráno som produktívna.
Trénujte svoju kreativitu na identifikáciu a riešenie problémov efektívne. Využite čas rozumne zatvorením všetkých pozornosť-odpútajúcich-okien vo vyhliadači, vypnutím telefónu a zrušením notifikácii zo sociálnych médií.
Chcete propagovať úzkosť a zaneprázdnenosť alebo zmenu, pokrok a výkonnosť?

Keď sa vás nabudúce niekto spýta "ako sa máš", pred rýchlou odpoveďou "som zaneprázdnená/-ý", zastavte sa na chvíľu a nadýchnite sa. Čo vlastne chcete povedať dotyčnej osobe?

Simona Mačorová

Simona Mačorová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Partnerská a Sex Koučka.Verím, že kvalita našich vzťahov a nášho sexuálneho života určujú kvalitu nášho života.Som normálna žena, ktorá chce priniesť nové svetlo na dané témy bez predsudkov Píšem o tom ako objať Vašu mužskú a ženskú stránku, spoznať Vašu a partnerovu sexualitu, rozvíjať intuíciu, využiť energiu na kreatívne prejavenie sa, aby sme mohli využiť vnútorný potenciál naplno a otvorili priestor tej jedinečnej ľudskej bytosti, ktorá sa skrýva v každom z nás.Chcem šíriť lásku a ľudskosť v našej spoločnosti.Nájdete ma na: https://simonamacorova.com/skKontaktovať ma môžete na: hello@simonamacorova.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu